فارسی | English


 

به سایت هیأت پزشکی ورزشی استان تهران خوش آمدید.            

   سه شنبه 13 مرداد 1394


سال ۱۳۹۴، سال دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی
مطلب روز


پیشگیری از مشکلات ورزشکاران در سفر

قسمت مهمی از زندگی یک ورزشکار حرفه ای را مسافرت تشکیل می دهد. مسافرت‌های هوایی در مسیرهای طولانی از غرب به شرق یا بالعکس که با تغییر ساعت بیشتر از 3 ساعت همراه باشد سبب عوارضی در ورزشکار می‌شود که به آن Jet Lag می‌گویند. علائم Jet Lag شامل بدخوابی، خستگی روزانه، مشکلات خلقی ومعده‌ای روده‌ای وکاهش عملکرد ورزشی است.


اثرات منفی کاهش وزن

امروزه کاهش وزن یکی از چالش های مهم همه ورزشکاران می باشد. بخصوص ورزشکاران رشته های دارای رده های وزنی مانند کشتی، تکواندو، وزنه برداری و.... بیشتر درگیر به وزن رسیدن به موقع هستند. این موضوع در بسیاری از موارد هم منجر به عوارض جسمی و روانی برای ورزشکار و هم در مواردی منجر به حذف ورزشکار از یک دوره مسابقات شده در این نوشتار تعدادی از عوارض کاهش وزن غیرعلمی و غیراصولی بیان می گردد. کاهش حجم پلاسما و حساسیت به گرما در مطالعه ای ثابت شده است دهیدراسیون اثر چشمگیری برروی حجم پلاسما دارد. ( 8/3 % کاهش وزن بدن با این روش منجر به 5/7 % کاهش حجم پلاسما شده است) یا در آزمایش دیگری 6% کاهش وزن بدن با این روش منجر به 11% کاهش حجم پلاسما شده است) در مجموع می توان گفت دهیدراسیون سریع همراه با افزایش فعالیت در محیط گرم منجر به کاهش توانایی بدن جهت تعریق شده و در نتیجه خطر آسیب های گرمایی را بالا می برد و حتی در مواردی هم مرگ گذاشته شده است.


درد قسمت خارجی آرنج

آرنج یک مفصل پیچیده مرکب از استخوان‌های اولنا، رادیوس و هومروس است که حرکات خم شدن و چرخشی را امکان‌پذیر می‌سازد. اگرچه این مفصل ثبات نسبی خوبی دارد، ولی باز هم در معرض آسیب‌های ورزشی بویژه آسیب‌های ناشی از بیش‌کاری (overuse) است. هر ورزشی که یک ورزشکار را در معرض فلکسیون و اکستانسیون مکرر آرنج یا سوپیناسیون و پروناسیون متوالی مچ دست قرار دهد، می‌تواند با آسیب‌های این ناحیه همراه باشد. بنابراین آسیب‌های آرنج بویژه در ورزش‌های بالای سر (overhead) نظیر هندبال، بیس‌بال، وزنه‌برداری و همچنین در ورزش‌های راکتی نظیر تنیس و بدمینتون شیوع بالایی دارند.آمار بازديد


 

.


تاندونیت شانه چیست؟

تاندونیت شانه بسیار شایع است و تاندون های Rotator cuff در شانه که شامل تاندون های عضلات سوپرااسپنیاتوس، اینفرااسپیناتوس، ساب اسکاپولاریس و ترس مینور می شوند شایع ترین تاندون هایی هستند که درگیر می شوند. تامین 80% از قدرت چرخش خارجی بازو به عهده این عضلات است درنتیجه مشکلات روتاتورکاف در ورزشکارانی که چرخش خارجی شانه زیاد انجام می دهند مانند والیبالیست ها زیاد دیده می شود.
تاندونیت همان التهاب تاندون که همراه با پارگی های میکروسکوپی است این ضایعه بیانگر یک پاسخ التهابی در داخل تاندون، بدون التهاب لایه خارجی آن است.
تاندونیت ها ماهیت تخریبی داشته و در بیشتر موارد علت آنها خستگی بافتی (Fatigue) است و اگر مسیر پاتولوژیک آن پیشرفت کند عوارضی مانند پارگی های ناقص و یا پارگی کامل را به دنبال خواهد داشت. از جمله عوارض التهاب های تاندونی، تاندونیت کلسیفیه، بورسیت و تاندونیت مزمن است.
مهمترین علل تاندونیت:
 استفاده بیش از حد از عضلات
 فعالیت های خاص ورزشی مثل تنیس، بیس بال و کلاً ورزش ها و فعالیت هایی که سبب بالابردن بازو ( بیشتر از سطح افق ) گردد.
 فعالیت های تکراری، اگرچه در این اعمال نیروی کمی بکار می رود ولی به دلیل تکرار بالا آسیب پذیری تاندون افزایش می یابد.
 ضربه مستقیم
 اختلالات وضعیت بدن ( پوسچر) مثل افزایش قوزپشتی و شانه های گرد و جلو آمده.
 کاهش خونرسانی در برخی از نقاط تاندون ( مثلاً تاندون فوق خاری یا سوپر اسپیناتوس)
علائم تاندونیت شانه :
علائم بالینی در مراحل حاد، تحت حاد و مزمن قدری متفاوت است.
علائم مرحله حاد:
درد در قسمت های عضلانی ( میوتوم )، پوستی ( درماتوم) و استخوانی ( اسکلروتوم ) و در مناطقی است که توسط پنجمین و ششمین اعصاب گردنی عصب گیری کرده اند.
بیشتر درد در قسمت سرشانه و خارج بازو است. این درد در فعالیت هایی نظیر پوشیدن و درآوردن لباس و بردن دست به پشت سر و کمر تشدید می شود. شروع درد تدریجی، بی سر و صدا و بدون سابقه ای از ضربه است. در مشاهده ممکن است افزایش قوزپشتی و شانه های گرد شده وجود داشته باشد بازو بدلیل اسپاسم محافظتی عضلات تراپزیوس فوقانی و پکتورالیس ماژور بالا آمده و به داخل چرخیده است. ضعف به دو دلیل التهاب تاندون ها و عدم استفاده و مهار رفلکسی آن ها به دلیل درد می باشد.
علائم کلی:
 با استراحت درد کاهش می یابد و با فعالیت تشدید می گردد در مرحله حاد به هنگام استراحت نیز ممکن است درد وجود داشته باشد.
 معمولاً شروع درد تدریجی بوده و در یک دوره زمانی ایجاد می شود.
 با اعمال مقاومت به عضله توسط معاینه کننده در عملی که آن ماهیچه دارد درد افزایش می یابد.
 کشش ماهیچه درگیر ممکن است با درد همراه گردد.
 احتمال وجود اسپاسم محافظتی
 تورم و احتمال گرمی در ناحیه
 حساسیت به لمس در ناحیه آسیب
 کریپتاسیون ( صدای خش خش ) به هنگام عمل فعال عضله که با دست گذاری در روی محل ضایعه کاملاً احساس می شود.
درمان تاندونیت:
 استراحت به اندام درگیر جهت ترمیم بافت
 سرمادرمانی ( مثلاً استفاده از یخ ) در زمان درد حاد
 استفاده از داروهای ضد التهابی طبق نظر متخصص مربوطه
 فیزیوتراپی با هدف کاهش درد و تورم، افزایش ترمیم بافت و تنظیم یک برنامه درمانی تدریجی
 در برخی از موارد تزریقات استروئیدی
 درمان جراحی در مواردی که درمانهای فوق موثر نبود
در بیشتر موارد وجود تاندونیت شانه و عدم درمان آن باعث ایجاد بورسیت ( بورس ها جداکننده عضلات و کاهش دهنده اصطکاک میان آن ها هستند) نیز می گردد و طولانی شدن تاندونیت ها و بورسیت ها در شانه باعث تشدید درد و آسیب بافت های اطراف آن گردیده که در نهایت منجر به شانه منجمد می گردد که دامنه حرکات شانه کاهش می یابد.

مریم دلنواز( فیزیوتراپیست)
مسئول کمیته توانبخشی هیأت پزشکی ورزشی استان تهران


تاريخ  ارسال:چهارشنبه 29 آذر 1391 - 11:14

کد:10060-1394

پيوندهاي مرتبطتازه هاي علمي


آگهي و تبليغات


نظرات و پيشنهاداتپوستر دوره هاي آموزشي


کليه حقوق خبری و تصويری متعلق به هيات پزشكي ورزشي استان تهران می باشد.